Data obchodów odnosi się do urodzin Barucha Samuela Blumberga, który zidentyfikował wirusa zapalenia wątroby typu B oraz opracował szczepionkę przeciw niemu.

Wirusowe zapalenie wątroby jest chorobą zakaźną, która charakteryzuje się uszkodzeniem wątroby spowodowanym przez wirusy hepatotropowe– HAV (Hepatitis A Virus), HBV, HCV, HEV, HGV, TTV. Wirusy HAV i HEV wywołują zapalenie wątroby tylko w formie ostrej, natomiast pozostałe mogą mieć formę zarówno ostrą jak i przewlekłą.

Według ekspertów na całym świecie na WZW jednego z trzech typów (A, B, C) choruje 325 mln osób. Szacuje się, że w Polsce może żyć ok. 165 tys. osób z WZW C i 500 tys., które noszą w sobie wirus wywołujący WZW B. Najpoważniejszym problemem jest obecnie to, że 80 proc. osób nie wie o swoim zakażeniu.

Wirusy HBV i HCV mają wiele cech wspólnych - przewlekła forma zakażenia każdy z nich może prowadzić do rozwoju ciężkich chorób wątroby, w tym marskości wątroby oraz raka wątrobowokomórkowego, a te w konsekwencji mogą spowodować śmierć chorego.

Do zakażenia może dojść podczas:

  • kontaktu z zakażoną krwią,

  • kontaktu z zakażonymi niejałowymi narzędziami i sprzętem używanymi podczas zabiegów medycznych oraz tych stosowanych do zabiegów fryzjerskich, kosmetycznych czy tatuażu (np. cążki, nożyczki oraz inne ostre narzędzia do pielęgnacji paznokci rąk i stóp, pęsety, kolczyki, itp.),

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) jest to grupa chorób zakaźnych wywołanych przez wirusy hepatotropowe, których wspólną cechą jest powodowanie zapalenia wątroby. We wszystkich typach mogą występować zakażenia pełnoobjawowe, skąpoobjawowe jak i bezobjawowe. Przy zaburzeniach czynności wątroby dochodzi do objawów żółtaczki, podwyższenia temperatury ciała, utraty apetytu, nudności, ogólnego niedomagania i osłabienia oraz podwyższenia enzymów wątrobowych. Jest to schorzenie występujące dość często,  a wywołane jest przez wiele czynników etiologicznych takich jak: alkohol, leki, różnorodne substancje chemiczne występujące w środowisku człowieka oraz wiele drobnoustrojów. Ogólnie można podzielić je na wirusy pierwotnie hepatotropowe, wśród których znamy co najmniej 5 typów: A, B, C, D, E oraz wirusy cytomegalii (CMV), herpes (HSV), Epsteina-Barr (EBV).

Najlepszym sposobem zapobiegania wirusowym zapaleniom wątroby są szczepienia ochronne, które są wyjątkowo skuteczne (p/WZW typu B obowiązkowe – dostępne są dla każdego dziecka już w pierwszej dobie po urodzeniu, p/ WZW typu A zalecane). Nie powstała jeszcze szczepionka przeciw WZW C, dlatego ważne jest  zapobieganie nowym zakażeniom HCV oraz szybka identyfikacja i leczenie osób przewlekle zakażonych.

Mimo rosnącej świadomości społecznej i zainteresowania zakażeniami HCV, HBV, czy HAV, należy w dalszym ciągu podejmować działania profilaktyczne zapobiegające zakażeniom, a następnie zachorowaniom na WZW.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę https://www.hcv.pzh.gov.pl oraz http://www.jestemswiadom.org/

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama