Walentynki to święto, które w pełni zagościło w Polsce. 14 lutego obdarowujemy swoje drugie połówki serduszkami, słodyczami, pocałunkami.

To czas bardzo romantyczny i coraz bardziej popularny w naszym kraju.

Z danych statystycznych wynika, że nie tylko w Polsce, ale również na świecie, najczęściej dochodzi do zakażenia wirusem HIV podczas wakacji, w noc sylwestrową i w Walentynki.

„Bezpieczne Walentynki”, mają na celu promowanie bezpiecznych zachowań w aspekcie zakażeń HIV i choroby AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową.

Krajowe Centrum d.s. AIDS, zachęca młode, pełnoletnie jak i dojrzałe osoby do wykonania testu w kierunku HIV. Wykonanie testu w kierunku HIV jest wyrazem troski o zdrowie – zarówno swoje własne jak i naszego partnera.

Państwowa Inspekcja Sanitarna przypomina o możliwości wykonania bezpłatnych, anonimowych testów w kierunku zakażenia wirusem HIV w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych.

Adresy i godziny pracy punktów są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl.

Zakażenia wirusem HIV oraz zachorowania na AIDS w Polsce

Dane od początku epidemii (1985 r.) do 31 sierpnia 2019 r. roku

24 908  zakażonych ogółem

3 734 ma AIDS

1 424 chorych zmarło

Więcej na ten temat:   www.pzh.gov.pl 

Na dzień 09.12.2019 r. leczeniem ARV objętych było około 12 382 pacjentów, w tym 97 dzieci. Leczenie jest prowadzone  i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017 – 2021”. (dane KC ds. AIDS)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama