4 lutego obchodzimy XX Światowy Dzień Walki z Rakiem 2020 (World Cancer Day).

Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Z tej okazji Polska Unia Onkologii wraz z Partnerami – już po raz dwudziesty organizuje Dzień Drzwi Otwartych w krajowych ośrodkach onkologicznych.

W 1987 roku – po raz pierwszy – opublikowano Europejski Kodeks Walki z Rakiem, który stanowi kompendium wiedzy dotyczącej profilaktyki raka.

Główne przesłanie Kodeksu brzmi: Prowadząc zdrowy tryb życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych.

Zdaniem ekspertów, blisko 70% nowotworów złośliwych jest wynikiem działania szkodliwych czynników związanych ze stylem życia, dietą oraz otaczającym nas środowiskiem. Profilaktykę raka warto promować nie tylko wśród dorosłych, ale również wśród dzieci – w przedszkolach i szkołach.

Do głównych czynników rakotwórczych wpływających na zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy zaliczamy:

- Palenie tytoniu

- Dieta i sposób odżywiania

- Zakażenia i wirusy

- Czynnik zawodowe

- Nadużywanie alkoholu

- Zanieczyszczenie środowiska


Badania profilaktyczne to procedury medyczne, które mają na celu ochronę przed stanami zagrażającymi naszemu zdrowiu. Obejmują przede wszystkim kontrolne wizyty u lekarza oraz regularnie wykonywane podstawowe badania krwi i moczu. Badania profilaktyczne wykonuje się, aby wykryć problemy zdrowotne na wczesnym etapie zaawansowania - gdy istnieje największa szansa na szybki powrót do zdrowia.

Badania profilaktyczne odgrywają szczególnie ważną rolę w onkologii. W tym miejscu warto przywołać pojęcie czujności onkologicznej - która wyraża się znajomością potencjalnych symptomów choroby nowotworowej oraz pilnym kontaktem z lekarzem w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.

Warto pamiętać, że w Polsce istnieje kilka programów przesiewowych w ramach których można wykonać bezpłatnie badania profilaktyczne w kierunku raka piersi, raka jelita grubego czy raka szyjki macicy.

Najczęściej stosowane badania profilaktyczne w kierunku nowotworów to:

Kolonoskopia - pozwala na zbadanie okrężnicy i odbytnicy. Jest to jedno z kluczowych badań profilaktycznych w kierunku raka jelita grubego. Kolonoskopia zalecana jest wszystkim osobom po 50 roku życia.

Mammografia - udowodniono, że mammografia wykonywana w kierunku raka piersi zmniejsza liczbę zgonów z powodu raka piersi. Ważną rolę w prewencji nowotworów kobiecych odgrywają również regularne samobadanie piersi oraz kontrolne wizyty u ginekologa.

Badanie cytologiczne - umożliwia wczesne wykrycie zmian mogących prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Zaleca się, aby kobiety wykonywały badanie cytologiczne przynajmniej raz do roku.

PSA test - badanie krwi, które może pomóc w wykryciu raka prostaty. Warto pamiętać, że podwyższony poziom antygenu nie świadczy od razu o nowotworze, ale także o zapaleniu lub innej zmianie chorobowej.

Badanie skóry - dermatolodzy zalecają, aby pilnie obserwować znamiona pojawiające się na skórze, a w razie potrzeby konsultować je ze specjalistą (badanie dermatoskopem). Odradza się korzystanie z solariów oraz nadmierne opalanie na słońcu.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.gis.gov.pl

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama