Grypa czy przeziębienie? Obu chorobom towarzyszą podobne objawy – ból gardła, katar, kaszel, osłabienie i złe samopoczucie, ale przeziębienie przebiega lżej i nie pozostawia po sobie śladu. Grypa natomiast to choroba znacznie poważniejsza. Objawy grypy mogą być bardzo nasilone, a sama choroba, szczególnie nieleczona, może prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań.

Grypa jest bardzo zaraźliwa i co sezon wywołuje epidemie, dotykające znaczną część społeczeństwa. W Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w zależności od sezonu epidemicznego. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem. Pomimo tego, że u zdrowych osób rzadko dochodzi do poważnych powikłań, osoby w grupach ryzyka mogą bardzo ciężko chorować, a nawet umrzeć. W każdy sezon epidemiczny opracowywana jest nowa szczepionka przeciw grypie, na podstawie szczepów wirusa krążących aktualnie na półkuli północnej. Szczepienia przeciw grypie zapobiegają zachorowaniom u ok. 40-70% szczepionych osób, w zależności od sezonu i grupy osób szczepionych. Zapewniają wysoką ochronę przed powikłaniami pogrypowymi.

Przeziębienie i grypa to dwie różne choroby, choć są często ze sobą mylone.

 

PRZEZIĘBIENIE to często występujące wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych, wywoływane zazwyczaj przez koronawirusy i rynowirusy. Przeziębienie dotyczy zazwyczaj nosa i gardła i objawia się katarem, kaszlem i bólem gardła.

Przeziębienia występują zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym i ustępują samoistnie w ciągu ok. 7-10 dni, zazwyczaj bez powikłań. Leczenie przeziębienia polega przede wszystkim na odpoczynku i łagodzeniu objawów bólu gardła, kaszlu czy kataru.

GRYPA natomiast to schorzenie znacznie poważniejsze niż przeziębienie. Wywoływana jest przez wirusy, które dzieli się na typy A, B i C, z czego najgroźniejsze są wirusy typu A.

Grypa, w przeciwieństwie do przeziębienia, może rozwijać się w nieoczekiwany sposób, prowadząc do groźnych powikłań, w tym nawet śmierci.

Choroba jest bardzo zaraźliwa, a jej objawy dosyć niecharakterystyczne. Chorzy na grypę skarżą się najczęściej na gorączkę, bóle mięśni i stawów, złe samopoczucie, brak apetytu, ból głowy, gardła, katar i osłabienie. Grypę można często podejrzewać, ale na podstawie samych objawów trudno potwierdzić. Ostateczna diagnoza stawiana jest na podstawie badań laboratoryjnych.

Grypa wymaga niestety kilkudniowego leżenia w łóżku i solidnego odpoczynku.

Najczęściej występujące powikłania grypy to:

- zapalenie zatok,

- zapalenie ucha środkowego,

- zapalenie płuc i oskrzeli,


- zapalenie mięśni,

- zapalenie mięśnia sercowego,

- zapalenie opon mózgowych,

- zespół Guillaina-Barrégo (uszkodzenie nerwów),

- zespół Reye'a (obrzęk mózgu i stłuszczenie wątroby).

O tym warto pamiętać! Grypę wywołują inne, znacznie groźniejsze wirusy niż przeziębienie. Jest to choroba o cięższym przebiegu i w przeciwieństwie do przeziębienia może skutkować powikłaniami. Na grypę można się zaszczepić, na przeziębienie nie.

Więcej informacji na stronie: www. mp.pl/opzg/

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama