Zdrowie – to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, a nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności”. – definicja zdrowia wg Światowej Organizacji Zdrowia.

Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia. Głównym przesłaniem tego święta jest zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństw na całym świecie.

Tegoroczne hasło „Uniwersalne ubezpieczenie zdrowotne”, zwraca uwagę na konieczność zapewnienia wszystkim ludziom uniwersalnego dostępu do opieki zdrowotnej – od promocji zdrowia po profilaktykę, leczenie, rehabilitację i opiekę paliatywną.

Według badań WHO, połowa ludzi na całym świecie nie otrzymuje opieki medycznej na miarę swoich potrzeb, a każdego roku ok. 100 milionów osób doświadcza skrajnego ubóstwa z powodu wydatków na zdrowie.

Zapewnienie powszechnej opieki zdrowotnej jest wyzwaniem dla polityków, pracowników służby zdrowia i każdego z nas. Zdrowie jest prawem człowieka, podkreśla WHO. Każdy, wszędzie zasługuje na dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych, bez trudności finansowych.

Więcej informacji o Światowym Dniu Zdrowia 2019 na stronie internetowej WHO.

b_150_100_16777215_0___images_stories_oswiata_bless.jpg

Reklama
Reklama
Reklama