Grypa ostatnią niekontrolowaną plagą ludzkości.

                                                                                         Dr Kelvin Sullivan, USA

W związku ze zbliżającym się szczytem zachorowań na grypę, który podobnie jak w poprzednich latach wystąpi najprawdopodobniej między lutym a marcem, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny przedstawia Państwu najważniejsze informacje na temat przyczyn grypy, radzimy również jak jej zapobiegać.

Co to jest grypa i jak można się nią zakazić?

To ostra choroba zakaźna, którą powoduje wirus grypy, atakujący górne lub i dolne drogi oddechowe. Zakazić możemy się drogą kropelkową, tzn. poprzez wdychanie kropelek aerozoli, powstających podczas kichania i kaszlu osoby zakażonej.

Ile ludzi choruje i umiera z powodu grypy?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia co roku choruje na grypę na świecie od 330 milionów do 1,575 miliarda ludzi z czego umiera od 0,5 miliona do miliona.

Grypa powoduje zachorowania o charakterze epidemii, które występują co roku oraz zachorowania o charakterze pandemii, które powtarzają się co kilkanaście – kilkadziesiąt lat. Pandemie w przeciwieństwie do epidemii, mają zasięg ogólnoświatowy i wywoływane są przez nowy typ/ podtyp wirusa grypy (np. ptasi wirus, wirus „świńskiej grypy”), na który większość populacji nie jest uodporniona i który z łatwością przenosi się z człowieka na człowieka.

Jakie są objawy grypy?

Najczęściej choroba ma nagły początek, występuje wysoka gorączka, kaszel, ból głowy, uczucie ogólnego rozbicia. Choroba rozwija się w ciągu 18-72 godzin od momentu wniknięcia wirusa do organizmu i trwa, o ile nie dojdzie do powikłań, około 7 dni.

Jak długo osoba już zakażona wirusem grypy stanowi źródło zakażenia dla innych?

Osoba dorosła zakażona wirusem grypy może zakażać innych przez 3-5 dni od chwili pojawienia się objawów chorobowych, natomiast dziecko może być źródłem dla innych nawet do 7 dni.

img 20180213 0001  img 20180213 0002

Reklama
Reklama
Reklama